Güneydoğu’daki Yeni Vaka Sayısının Türkiye Toplamını Geçmesi Üzerine Matematik Kurulu Toplandı

Sadece Güneydoğu bölgesindeki yeni vaka sayısının hükümetin açıkladığı toplam vaka sayısını geçmesi üzerine acil olarak toplanan Matematik Kurulu sert açıklamalarda bulundu. Basın açıklamasının ardından “Toplama, çıkarma, sabrımızı taşırma” şeklinde slogan atan matematikçiler polisin talebi sonrasında olaysız şekilde dağıldılar.

“Arkadaşlara Hesap Makinesi Hediye Ettik, Ekranında Film Oynamıyor Diye İade Ettiler”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili “Biz aslında bu konuya hiç girmek istemiyorduk, nihayetinde bizin uzmanlık alanımız değil. Ancak son dönemde yapılan bazı açıklamalar gösterdi ki Bilim Kurulunda ve hükümette matematiksel anlamda bir zayıflık var. Birbiriyle toplanan pozitif sayıların toplama işlemine girenlerden daha büyük bir sayıya ulaşması gerekir. Ben bunu geçen gün kuruldan bir arkadaşa da anlattım. ‘B kümesi, A kümesinin alt kümesidir. Eğer B kümesinde 10 tavuk varsa A kümesinde de en az 10 tavuk olmalı’ dedim. Bu da bana yanıt olarak alt kümesteki tavukların daha iyi yumurtlayacağını söyledi. Bakın daha küme konusunu bile doğru düzgün bilmiyor. Ben üniversal yani evrensel küme diyorum, bu arkadaş tek kafesli ahşap kümes diyor. Ortak bir noktaya varamadık tabii. Aslına bakarsanız atla deve değil, üç dört rakamı doğru düzgün toplayacaksınız iş bitecek. Geçen hafta hesap makinesi hediye ettik bu arkadaşlara, ertesi gün benimkinin ekranında film oynamıyor diye arayıp iade etmişler hesap makinelerini.” dedi.

“Dört İşlem Bizim Kırmızı Çizgimiz”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Bizim gördüğümüz kadarıyla sıkıntı dört işlem noktasında. Matematikçiler olarak dört işlemin bizim kırmızı çizgimiz olduğunu söylemek durumundayız. Yani limit, integral gibi konularda bazı hataları görmezden gelebiliriz ancak dört işlemde buna göz yumamayız. Özellikle bu dört işlemin ilk ikisi yani toplama çıkarma olarak nitelendirdiğimiz işlemler çok önemli. Çarpma bölmede ufak tefek hatalar olabilir ama toplamayı doğru düzgün yapmamız lazım. Kimse kusura bakmasın ama üç ile beşin toplanıp iki bulunmasına razı gelemeyiz. Biz matematikçiler olarak böylesi bir bilinç durumunda yaşamaktansa korona virüs kapıp entübe olmayı tercih ediyoruz.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.