Cumhurbaşkanına Hakaret Nedeniyle 128 GB Telefon Satışına Sınırlama Getirildi

Bakanlar Kurulu tarafından bugün açıklanan kararname gereğince cep telefonu ile ilgili yasak üç temel maddeden oluşuyor:

  1. 128 GB hafızaya sahip telefonlar Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde ikici el olarak dahi alınıp satılamayacak.
  2. Cep telefonu satan kuruluşlar, ürünlerin hafıza kapasitelerini belirterek reklam yapamayacak ve telefonların hafıza özelliklerini kıyaslayan görseller kullanamayacak.
  3. Eskiden satın almış olup, halihazırda 128 GB telefona sahip olanlar, durumlarını en yakındaki Kaymakamlık birimlerine bildirerek, süre talep edecek. Kendilerine tanınacak 6 ay süre içinde yeni telefon almayarak 128 GB’li telefonu kullanmaya devam edenlere ise cezai işlem uygulanacak.
“128 GB Hafızalı Telefon İsteyen Vatandaş İki Adet 64 GB’lik Telefon Alarak Amacına Ulaşabilecek”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü “Bakın 32 GB’li çok güzel telefonlar var, eğer yetmezse 64 GB’li olanlarından alınabilir. Yani bunlar dururken vatandaşın gidip de 128 GB telefon alıp bunu birilerine bir şey ima eder gibi ortalıkta gezdirmesini doğru bulmuyoruz. Eğer vatandaşlarımız illa 128 GB istiyorsa o zaman iki adet 64 GB’lik telefon almak suretiyle bu isteğini gerçekleştirebilecek. Ancak bu iki telefon da ayrı ceplerde duracak, masada üst üste konulamayacak ve toplamda şu kadar hafızaya sahipler gibi açıklamalar yapılamayacak.” dedi.

“Apple 127 GB’ye Olur Dedi, Samsung Henüz İkna Olmuş Değil”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Dünyadaki belli başlı üreticilerle de temas kurduk. Kendilerine Türkiye’nin özel durumunu ve muhalefetin çirkin yaklaşımını anlattık, bizi anlayışla karşıladılar. Apple 2022 içinde Türkiye’ye özel 127 GB’lik bir model çıkarabileceğini açıkladı. Samsung ile görüşmeler devam ediyor ancak şu an ortak bir noktaya gelemedik. Kendileri, telefonu değiştirmek yerine Türkiye’deki söz konusu meblağın değiştirilmesinin mümkün olup olmayacağını sormuşlar. Merkez Bankası’ndaki nöbetçi müdür arkadaşlara sorduk, o da şu an mümkün görünmüyor ancak ben onları da ikna edebileceğimizi düşünüyorum. Yani 129 olur, 130 olur. Aslında bizim bu talebimiz cep telefonu piyasasında da bir hareketlilik doğuracak. Yeni bir rekabet başlatacak diye umuyoruz.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...