Kazanabiliriz

Bunu kendime ya da başkasına moral vermek için söylemiyorum, gerçekten buna inanıyorum. Hatta insanların bunu nasıl göremediklerine şaşırıyorum. Şimdi sözü uzatmadan hem bizler hem de ittifak bileşenleri için önerilerimi yazıyorum:

Dereyi Geçerken Atınızı Değiştirin
Seçim kampanyasını yürüten kadrolarda inanç yok. İlk 24 saat içinde Kaftancıoğlu dışında kimse ayağa kalkamadı. Seçimin ertesi gün Ekrem Başkan “İBB’ye döndüm” diye mesaj atıyor, “yenildik, artık kendi mesaimize bakacağız” der gibilerden. Diğerlerinde hiç ses yok. Gene de bu mücadeleyi yılmadan yürütecek kişilerden birisi Ekrem. Diğeri de zaten Canan. Başka kim varsa umutsuzluklarını kimseye bulaştırmadan gönderelim lütfen.

90 dakikalık maçın 80 dakikasını Tuncay Özkan’la, Faik Öztrak’la, Özgür Özel’le geçirdik. Son on dakikaya giriyoruz, maç bitiyor ama bize acilen bir gol lazım. Artık yorulanları kenara çekip iki 18’lik genci sahaya sürmemiz lazım. Canan ile Ekrem zaten kenarda ısınmışlar. Sahaya iki top atsan biri bir kanattan diğeri öbür kanattan uzayıp aynı andan iki gol birden atacak. Sen hâlâ kronometreye bakıyorsun.

(Ben yazı için bu notu aldıktan sonra CHP daha da iyisini yaptı. Bu maddeyi gene de bıraktım.)

CHP Dışındaki Partileri de Piste Alın
Öyle bir ordu düşünün ki askerinin yarısı cephede, diğer yarısı ise arazi olmuş. Bu nasıl ittifak lan, siz de çalışsanıza, kıçınızı yırtsanıza oğlum. Sokak sokak, mahalle mahalle gezsenize. AKP’li seçmenden oy almak için girmediniz mi siz bu ittifaka. Çankaya’da, Kadıköy’de gezeceğinize kendi mahallelerinizde gezsenize. Doğru, oralarda size laf atanlar çıkabilir ama hiç kusura bakmayın, seçim de oralarda kazanılır. Giremediğiniz mahalle olursa Canan’a söyleyin, o götürüp soksun sizi kendi mahallenize.

Sinan ile Ümit’e Kapıyı Açın
Şimdi ben milliyetçilik karşıtı bir adam olabilirim ama bu saatten sonra kendimi dinlemeye bile tahammülüm yok bu konularda. Gidin oturun pazarlığa. Ayıbı mayıbı bırakıp çatır çatır pazarlık yapın. İçişlerini mi istiyorlar, ortak aday üzerinde anlaşın. Olmadı verin gitsin lan İçişleri Bakanlığı’nı. Soylu’dan daha kötü olacak hali var mı? Ayrıca, Sinan Oğan’ın önereceği en kötü kişi Gamze-Battal İlgezdi ikilisinden iyi olur. O açıdan içinizi ferah tutun.

Sosyal Medyadaki Bilgi Kirliliğine Yanıt Vermeyin
Hemen engelleyin ve geçin ki bir daha karşınıza çıkmasın. Gerekirse herkesi engelleyin, amcaoğlu ile teyze kızı kalsın bir tek geriye. Hayat kısa, bu kadar adamla uğraşacak zaman yok. Hiçbir yarar sağlamayacak eski CHP’liler ya da filanca parti başkanları ile ilgili yazmayın, okumayın, tartışmayın. Bakın ben şimdi adını anmaya yaklaştım ve hemen tansiyonum yükseldi, siz yapmayın.

Tek Bir El Hareketine Bağlı Kalmayın
Sevgi işaretimiz gayet güzel ama halkımız ne yazık ki sert hareketleri de sevmeye eğilimli. Onun için gerektiğinde farklı hareketleri sergilemekten de çekinmeyin. Asaletinizi bozmadan her ortama uyum sağlayın.

Küçük Oynayın: Sadece Bir Kişiyi İkna Edin
Zamanınızı sosyal medyada çarçur etmeyin. Gözünüze hatırınızın geçtiği bir AKP’liyi kestirin ve kimseye kötü söz etmeden, siyasete girmeden ondan bu seçim için Millet İttifakı’na oy vermesini isteyin. Tehdit etmeyin, rica edin. İşe yaramazsa da boş verin. Benim yaptığımı sakın yapmayın, mesela bu yazıyı kimsenin okuyacağı yok. Eğer yazı yazmak yerine esnaftan bir kişiyle konuşsam daha doğru bir iş yapmış olurdum. Ben bu hatayı yaptım ama siz lütfen yapmayın.

Hile Yaptılar, Biz Zaten Kazanıyoruz Rehavetine Kapılmayın
Adamlar hile yapmıyor demek istemiyorum ama bu rehavet de bizi yenilgiye götürür. Partiler itiraz etsin, ortalığı ayağa kaldırsın ama bizim ana işimiz bu olmasın. Biz oy çalarak kapatılamayacak bir farkın peşinde olalım.

Matematik ile Olmuyorsa Beden Eğitimini Deneyin
AKP’den bir puan alabilsen bu iki puanlık farkı kapatıyor zaten, Oğan’dan da 3 puan gelse oldu bitti bu iş. Ama öyle olmuyor işte. Çıkıp sokağa koşturmak gerekiyor. Matematik diyenlere kulak asmayın, her zaman için önceliğiniz beden eğitimi olsun. Yatan aslandan gezen tilki yeğdir.

Eğer AKP kadroları CHP’nin aldığı oyu almış ve arada 4 puan kalmış olsa inanın hepsi şimdi gece gündüz çalışıyordu. Bizimkiler ise iş bitmiş gibi nerede hata yaptık diyor. Yahu sen direkten dönen bir top sayesinde ikinci tura kalmışsın, sevincinden havalara zıplayıp önündeki maça baksana.

Ayrıca sayın liderler siz bu seçimin iki turlu olduğunu bilmiyor muydunuz? Hiç mi diğer olasılık aklınıza gelmedi, ilk turda farklı kazanmak dışında bir senaryonuz yok muydu?

İsmet Paşa anılarında sayıca ve teknolojik açıdan geride olmalarına karşın General Papulas’ı nasıl yendiğini anlatırken Papulas’ın psikolojik analizini yapar. Papulas iyi bir komutan olmakla birlikte çok sabırsızdır. Hızlı ve kesin sonuç almaya odaklanmıştır. Bunu gören İsmet İnönü planlarını güçlü savunma ve akılcı bir geri çekilme üzerine kurar. Papulas istediği sonucu alamayıp savaş uzadıkça psikolojik olarak çöker. Kendine ve ordusuna olan inancı sarsılır, hata yapmaya başlar. İsmet Paşa bu dağınıklığı ve moral bozukluğunu hissettikten sonra taarruza geçer.

Şu an bizim ekip de ilk rauntta nakavt edemedim diye üzülmekle zaman geçiriyor.

Risk Alın
Bir yandan kaybedersek bağımsızlığımız tehlikede diyeceksin diğer yandan hiçbir risk almadan evinde kaybetmeyi bekleyeceksin. Artık son düzlükteyiz, aklınıza gelen ama söylemediğiniz doğruları söyleyin, girmediğimiz konulara girin. Şöyle dersem yanlış anlaşılır mı demeyin. Öyle hissediyorsanız söyleyin gitsin. Biraz rakibinizden örnek alın, bakın onlar ne kadar saçmalarsa oy oranları o kadar artıyor. Kasmayın bu kadar kendinizi.

Kemal Dedem Kendisine İnansın
Kemal Dede, kendine inan lütfen, öyle yalandan masaya yumruk, tekme sallama. Sen kendine inanırsan biz onu hissederiz. Bağırmadan, gülümseyerek söylesen bile biz o inancı okuruz gözlerinden.

Kazanabiliriz. Kazanmak zorundayız dede. Sen bu seçimi kazanarak bu halkın ‘makus talihini’ yenmek zorundasın. Sana zamanında saydırmış olabilirim ama bugün tüm kalbimle inanıyorum.

Bu farkı kapatıp üstüne bir bu kadar da fark atabilirsin. Nereden mi biliyorum, çünkü sen iyisin ve babam bana demişti ki: “İyiler eninde sonunda kazanır.”

Artık sona geldik dede…

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...