Enflasyon Sepetindeki Etle Sütün Yerine Musluk Contasıyla Dekupaj Testeresi Getiriliyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre TÜFE, ağustos ayında yüzde 2,3 artış gösterirken yıllık enflasyon ise yüzde 15,85’ten yüzde 17,90’a yükseldi. Yurtiçi üretici fiyatlarının da yıllık bazda yüzde 32’yi aştığının açıklanması üzerine enflasyonla mücadele amacıyla acil olarak toplanan ekonomi kurmayları, toplantıdan hemen sonra alınan önlemleri duyurdu.

“Et, Süt, İçme Suyu, Ekmek Gibi Vatandaşlarımızın Pek Kullanmadığı Marjinal Ürünleri Sepetten Çıkartıyoruz”

İlk önlem olarak enflasyon sepetinin yeniden düzenleneceğini belirten bir yetkili “Enflasyonun yükselmesine neden olan ürün ve hizmetleri tespit ettik. İlk planda bunların enflasyon sepetinden çıkartılmasını sağlayacağız. Et, süt, akaryakıt, kâğıt, otobüs bileti, domates, içme suyu, ekmek gibi bazı ürünlerin fiyatlarında artış olduğunu tespit ettik. Yani çoğunluğu da vatandaşlarımızın pek kullanmadığı marjinal tabir ettiğimiz ürünler. Bunların yerine piyasadaki fiyat hareketlerine daha az duyarlı olan emniyet kemeri tokası, dekupaj testeresi, 3. sınıf musluk contası, kilitli hortum başlığı, albüm kapağı, konuşan bardak, tahta sapan ve domates sırığı gibi ürünleri sepete ekledik. Önümüzdeki ay ciddi bir düşüş bekliyoruz.” dedi.

“Baktık Sırık Domatese Zam Geliyor, Biz de Onu Çıkartıp Yerine Domates Sırığını Ekledik”

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Ekonomi Bakanlığı yetkilisi “Baktık sırık domatesin fiyatı uçmuş gitmiş, biz de onu çıkartıp yerine domates sırığını aldık. Tarlalar artık toplanmaya başladığından sırıkların fiyatları düşme eğiliminde. Yani neden fiyatı düşen ürünlerimiz varken, yükselenleri sepette tutalım ki? Aklın yolu bir. Vatandaşlarımız da CİMER’den fiyatı yükselen ve düşen ürünleri bize bildirirlerse enflasyon sepetini ona göre düzenleyip, el birliğiyle bu enflasyonu düşürebiliriz. Biz millet olarak el ele verdikten sonra enflasyon canavarı falan dinlemeyiz. O canavarsa biz de cengaveriz. Bizler sokaklarda destan yazmış insanlarız, şurada enflasyonu mu iki puan aşağı yazamayacağız?” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...